Dzień Festiwalowy

Festiwal Dzieci 2007

Rabka-Zdrój


 

Baśniowa Parada:

Konkurs Plastyczny:

Spektakl Grupy
"PROGRESS" :

Koncert Hip Hop:

Musical "Koty":

 

Spektakle teatralne:

 

Grupa baletowa "Perełki":

Koncert zespołu
"CONSONANS":

 Święto Muzyki "Trzy Światy":

 

Spartakiada Niepełnosprawnych:

 

Policja Dzieciom:

 

Marek Stryszowski & Little Egoists:

Koncert zespołu "DRIVER":

Koncert Oddziału Zamkniętego:


XVI Festiwal  Piosenki Przedszkolnej.

       XVI Festiwal Piosenki Przedszkolnej  miał się odbyć w amfiteatrze, lecz pogoda pokrzyżowała plany organizatorom. W trosce o dzieci przeniesiono Konkurs do Przedszkola nr 2 w Rabce-Zdroju. Każdy przedszkolak dostał słodycze i dyplom wiecej>>

 


Przegląd Zespołów Teatralnych .

        W sobotę 2 czerwca w rabczańskim Teatrze Lalek „Rabcio” odbył się przegląd zespołów teatralnych. W konkursie brało udział 10 grup. Uczestnicy festiwalu przyjechali do nas z Puław, Koluszek, Andrychowa, Rabki-Zdroju, Słubic, Glichowa, Żmącej oraz Nowego Rybia. wiecej>>


Rozmowa z Panią Moniką Klimasarą opiekunem grupy "Progres".

         Jak ocenia Pani poziom przeglądu grup teatralnych?
Uważam, iż był wysoki. Wszystkie grupy biorące udział w części konkursowej były dobrze przygotowane przez swoich instruktorów. Dzieci włożyły ogrom pracy w to aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. wiecej>>

 


Koncert Główny.

      Na sobotni wieczór przewidziany był Koncert Główny, mimo złej pogody (wciąż padał deszcz) wszystko odbyło się według wcześniej ustalonego planu imprezy, którą poprowadzili aktorzy Maciej Wojdyła i Cezary Skrocki. wiecej>>

 


Rozmowa ze zwyciężczynią Konkursu Festiwalu w kategorii solistka. Czy trudno było wygrać?
Mój sukces zawdzięczam Pani, która uczy mnie już od czwartej klasy szkoły podstawowej. Tak, ciężko było wygrać. wiecej>>


Rozmowa z panią Beatą Michałek instruktorka zespołu „Consonans”. Co sądzi Pani o Festiwalu? B.M. Idea jest bardzo piękna i zrodziła się już kilka lat temu. Cieszę się, że przystąpiliśmy do jej realizacji. Mam nadzieję, że w przyszłym roku festiwal będzie jeszcze lepszy. wiecej>>


XVI Festiwal Piosenki Przedszkolnej

Dzieciom otaczający je świat wydaje się cudownym, przyjaznym miejscem. Słychać to w ich głosie, gdy śpiewają radosne, niosące się echem po sali piosenki. Przebywając w tak miłej atmosferze każdemu poprawia się humor.

XVI Festiwal Piosenki Przedszkolnej  miał się odbyć w amfiteatrze, lecz pogoda pokrzyżowała plany organizatorom. W trosce o dzieci przeniesiono Konkurs do Przedszkola nr 2 w Rabce-Zdroju. Mimo reorganizacji wynikającej z problemów technicznych dzieci były bardzo zadowolone. Każdy przedszkolak dostał słodycze i dyplom

W Festiwalu wzięły udział: Przedszkole Sióstr NMP pod opieką siostry Tabor, Przedszkole w Zarytem, Przedszkole przy Szkole Podstawowej nr 2 i 3, Przedszkole w Chabówce.

Nawet obecnej na festiwalu Pani Burmistrz udzielił się radosny nastrój. Gdy Pani Burmistrz była w wieku rozśpiewanych artystów wykonała piosenkę, dzięki której zdobyła 1 miejsce na festiwalu piosenki sanatoryjnej.

Adriana Śmietana

do góry 

 

Na deskach teatru „Rabcio”

W sobotę 2 czerwca w rabczańskim Teatrze Lalek „Rabcio” odbył się przegląd zespołów teatralnych. W konkursie brało udział 10 grup.

Uczestnicy festiwalu przyjechali do nas z Puław, Koluszek, Andrychowa, Rabki-Zdroju, Słubic, Glichowa, Żmącej oraz Nowego Rybia.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Właściwie każdy spektakl przedstawiony przez dzieci miał jakieś bardzo ważne przesłanie, poruszał problemy świata. Widać było, iż każde z tych przedstawień było niezwykle precyzyjnie przygotowane. Jeszcze przed rozpoczęciem konkursu instruktorzy grup udzielali swoim podopiecznym wiele cennych porad i uwag. Niektóre dzieci były już ucharakteryzowane, inne dopiero zakładały stroje.

Przedział wiekowy uczestników był niezwykle szeroki najmłodsze dzieci miały około 5 lat, a wiek starszych uczestników dochodził do 16 lat. Jednak nie tylko wiek uczestników, ale również formy teatralne jakie przedstawiali, były niezwykle zróżnicowane. Oprócz przedstawień na podstawie baśni można było zobaczyć również formy, takie jak kabaret, teatr tańca czy też pantomima. Dzieci biorące udział w festiwalu były przygotowywane przez swoje szkoły, domy kultury oraz ośrodki szkolno-wychowawcze. Większość grup teatralnych włożyła ogrom pracy w przygotowanie jakże pięknej scenografii.

Teatr ruchu „Forma” z Andrychowa jako jeden z rekwizytów wykorzystał trzydziestometrowego czerwonego węża wykonanego z materiału. Teatrzyk „Tyci-tyci” do swojego spektaklu użył lalek, które wbrew pozorom nie były kupowane, tylko wykonane przez dzieci oraz opiekującą się nimi panią instruktor. Konkursowe Jury w składzie: Pan Maciej Wojdyła (przewodniczący) oraz Pani Maria Derek i Pani Irena Hajda było bardzo zabsorbowane tym, co pokazały dzieci.

Wszystkie przedstawienia wymagały dużego nakładu pracy i były piękne, co spowodowało tak wysoki poziom festiwalu. Niestety, tylko niektóre z nich mogły zostać nagrodzone. 

Przyznano więc następujące nagrody:

Wyróżnienia:

Ø         dla Teatru Dziecięcego „Supełek” ze Żmiącej za fragment spektaklu pt. „Jest taki kwiat” ,

Ø         dla Teatrzyku Lalkowego „Tyci-tci” z Glichowa za przedstawienie pt. „Kopciuszek”.

Trzecie miejsce otrzymała grupa „Kleks” z Puław za spektakl pt. „Komedianci”.

Zdobywcaą drugiego miejsca w konkursie był Teatr Ruchu „Forma” z Andrychowa, który przedstawił spektakl pt. „Opowieść o niebieskim baloniku i czerwonym wężu”.

Festiwal Dzieci 2007 wygrało Koło Teatralne „Bez kurtyny” z Słubic, przedstawiając spektakl pt. „Tu mnie nie znajdą”.

Dodatkowo jury przyznało pozaregulaminową nagrodę specjalną dla Studia Muzyki i Tańca Elżbiety Armatys z Krakowa za przepiękny spektakl pt. „Koty, kotki i…” . Przedstawienie to było fragmentem zaprezentowanego dzień wcześniej w amfiteatrze Musicalu „Koty”. 

Przewodniczący jury Pan Maciej Maciej Wojdła, bardzo długo podkreślał, że ta nagroda jest naprawdę bardzo specjalna i została przyznana ze względu na profesjonalność grupy. Dodam też, że ten samodzielny teatr muzyczny jako pierwszy w Polsce wystawił swoją wizję znanego musicalu „Koty”.

 Laureaci przeglądu teatralnego zostali oficjalnie nagrodzeni podczas Koncertu Głównego, który odbył się tego samego dnia o godzinie 18 w rabczańskim amfiteatrze. Wszystkie nagrody osobiście wręczała Pani Ewa Przybyło Burmistrz Miasta Rabka-Zdrój.

Oprócz tego, że  oglądałam na żywo występy uczestników, miałam też okazję wejść na chwilę za kulisy i zobaczyć, co się tam dzieje oraz porozmawiać z dziećmi. Panująca tam atmosfera różniła się znacznie od tej na scenie. Wszyscy pochłonięci byli przygotowywaniem scenografii oraz skupianiem się na tym, aby wszystko wyszło jak najlepiej. Nie było chyba osoby, która nie miałaby tremy. Z naszych krótkich rozmów wynikało, że wszyscy bardzo długo przygotowywali się do tegoż występu. Stopniowo szlifowali swoją grę aktorską i wraz z instruktorami wykonywali scenografię oraz rekwizyty. Dużym plusem przeglądu było to, że każdy oglądający przedstawienia mógł wyciągnąć z nich coś dla siebie, ponieważ ich tematyka była tak dobrana, aby zdobyć uwagę zarówno dzieci jak też młodzieży i dorosłych.

Na zakończenie każda z grup biorących udział w festiwalu otrzymała pamiątkowy dyplom, a twórcy wyróżnionych spektakli zostali nagrodzeni.

Magdalena Czyszczoń

do góry 

 

Wywiad z Panią Moniką Klimasarą

opiekunem grupy teatralnej "Progres"

Jak ocenia Pani poziom przeglądu grup teatralnych?

Uważam, iż był  wysoki. Wszystkie grupy biorące udział w części konkursowej były dobrze przygotowane przez swoich instruktorów. Dzieci włożyły ogrom pracy w to aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Miałam okazję widzieć je chwilami na scenie oraz w większej części podczas przygotowań do występów. Wielu uczestników było bardzo stremowanych i przejętych swoja rola. Dzięki czemu ich występy były świetne w niektórych przypadkach wręcz profesjonalne. Myślę tutaj o grupie, która otrzymała nagrodę specjalną za spektakl pt. „Koty kotki i …”. Osobiście byłam zaskoczona różnorodnością prezentowanych spektakli. Podczas konkursu można było zobaczyć formy teatralne takie jak: pantomima, kabaret, teatr słowa, czy też teatr lalek.

Czy organizowanie festiwalu było łatwym przedsięwzięciem?

Nie zwłaszcza, jeżeli ma się mało czasu i organizuje się taki festiwal po raz pierwszy. Ja miałam okazję zajmować się częścią konkursową przeglądu grup teatralnych. Mimo wszystko nie było to zadanie należące do najprostszych. Każdy chciał wystąpić jak najszybciej, znaleźć odpowiednie miejsce na ustawienie scenografii, jak to na festiwalach bywa wszyscy instruktorzy mieli wiele pytań, na które trzeba było udzielić odpowiedzi. Tak więc, moje zadanie nie było łatwe ale przyjemne. Miło wspominam ten czas spędzony w teatrze i mam nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli kontynuować tą imprezę oraz, że festiwal organizowany przez miasto dzieci świata w niedługim czasie osiągnie naprawdę wysoką rangę.

Z tego co mi wiadomo pomagała pani również młodzież, czy to prawda?

Tak i jestem im za to bardzo wdzięczna. Chciałabym bardzo podziękować Martynie Klocek za konferansjerkę. Madzi Czyszczoń, Sylwi Jurzec, Natalii Wawryków i Arturowi Luberdzie za pomoc podczas konkursu.

Wywiad przeprowadziła Magdalena Czyszczoń

do góry 

 

Koncert Główny Festiwalu – 02.04.2007 (sobota)

Na sobotni wieczór przewidziany był Koncert Główny, mimo złej pogody (wciąż padał deszcz) wszystko odbyło się według wcześniej ustalonego planu imprezy, którą poprowadzili aktorzy Maciej Wojdyła i Cezary Skrocki. Została ona podzielona na 2 części:

CZĘŚĆ I: Nagrody, dyplomy i radość zwycięzców.

Podczas pierwszej części Pani Burmistrz Ewa Przybyło, tryskając poczuciem humoru i optymizmem, wręczała nagrody i dyplomy zwycięzcom Festiwalu Dzieci 2007 w następujących kategoriach:

  • solista: I miejsce zajęła Ewa Henkel, która zaśpiewała piosenkę „Dłoń” z repertuaru                                                    Natalii Kukulskiej;
  • zespół wokalny: I miejsce zajął zespół „Consonans”. Dziewczyny zaśpiewały „Bieszczadzki blues” oraz znaną piosenkę Kasi Sobczyk „O mnie się nie martw”;
  • zespół taneczny: I miejsce zdobył zespół Ada, który zachwycił publiczność bardzo       niecodzienną choreografią;
  • zespół teatralny: I miejsce zajęła grupa teatralna „Bez kurtyny”, która wystawiła przedstawienie pt. „Tu mnie nie znajdą”.

Po odebraniu swych nagród laureaci mogli jeszcze raz zaprezentować się przed rabczańską publicznością. Podziw należy się dziewczynom z zespołu tanecznego „Ada”, które wytrwale i z uśmiechem boso zatańczyły swój program na zalanej deszczem scenie. Gdy wszystkie nagrody, dyplomy zostały już wręczone, zaczęła się część druga…

CZĘŚĆ II: Koncerty zaproszonych gości.

Na początku mieliśmy okazję wysłuchać autorski koncert Ewy Piwowarczyk. Artystka zaśpiewała kilka swoich własnych piosenek, a na koniec, jak powiedziała: „by wywołać słońce” (co o tej porze było już raczej niemożliwe), zaśpiewała słynny przebój Dody „ Dżaga”. Choć widownia była bardzo nieliczna, piosenkarka dawała z siebie wszystko chcąc zarazić nas swoim optymizmem.

Po koncercie Ewy Piwowarczyk scena należała do podopiecznych państwa Burcanów, którzy zdobyli już wiele nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych różnego typu. Na początku zaśpiewała dla nas jedenastoletnia Karolina Futro. Następnie zaprezentowała się siedemnastoletnia Kasia Maczuga oraz zespół wokalny. Państwo Burcanowie wiernie kibicowali na widowni młodym artystom.

I tak zakończył się drugi dzień Festiwalu Dzieci 2007. Zarówno organizatorów jak i publiczność ogromnie zawiodła pogoda, która pozostawiła wśród wszystkich żal i rozczarowanie, ponieważ wiemy, że stać nas na więcej i cała impreza mogła zaprezentować się zupełnie inaczej.

Martyna Klocek

do góry 

 

ROZMOWA Z EWĄ HENKE

ZWYCIĘŻCZYNIĄ KONKURSU FESTIWALU DZIECI

 W KATEGORII: SOLISTKA

 

Jaką piosenkę wykonywałaś?

Zaśpiewałam piosenkę Natalii Kukulskiej pt. „Dłoń”.

Czy trudno było wygrać?

Mój sukces zawdzięczam Pani, która uczy mnie już od czwartej klasy szkoły podstawowej. Tak, ciężko było wygrać.

Jak myślisz, jakie były kryteria jury?

Myślę, że przede wszystkim brano pod uwagę śpiew i interpretację.

Jak oceniasz konkurs?

No cóż… Poziom był bardzo wysoki i była zacięta rywalizacja. Mam nadzieję, że będzie tak zawsze.

Rozmowę przeprowadziła: Karolina Scheller

do góry 

 

ROZMOWA Z PANIĄ BEATĄ MICHAŁEK

OPIEKUNEM ZESPOŁU "CONSONANS" - ZDOBYWCY PIERWSZEGO MIEJSCA W KONKURSIE FESTIWALU DZIECI 2007

KATEGORIA: ZESPÓŁ WOKALNY

Co zadecydowało o takim doborze piosenek?

Pani Beata Michałek: Piosenkę "Bieszczadzki blues" wybrałyśmy ze względu na kłopoty techniczne. Jeżeli chodzi o piosenkę "O mnie się nie martw" to dziewczyny bardzo lubią ją śpiewać.

Jak ocenia Pani poziom konkursu? Czy trudno było wygrać?

B.M. Oczywiście poziom był bardzo wysoki natomiast dziewczyny poradziły sobie doskonale.

Jak powstał zespół "Consonans"? Skąd czerpie Pani inspiracje?

B.M. Gdy chodziłam do szkoły, sama śpiewałam w takim zespole, a kiedy zaczęłam uczyć w szkole, przyszło to naturalnie i śpiewamy już tak od dwudziestu lat.

Co sądzi Pani o Festiwalu?

B.M. Idea jest bardzo piękna i zrodziła się już kilka lat temu. Cieszę się, że przystąpiliśmy do jej realizacji. Mam nadzieję, że w przyszłym roku festiwal będzie jeszcze lepszy.

Czy zespół weźmie udział w konkursie za rok?

B.M. Zobaczymy… Wszystko zależy od tego, kto ten festiwal będzie organizował.

Dziękuję Pani za rozmowę. Gratuluję pierwszego miejsca i życzę dalszych sukcesów na scenie muzycznej.

B.M. Dziękuję.

Rozmowę prowadziła Karolina Scheller

do góry