RABCZAŃSKIE SZALEŃSTWA

Rabkoland


 

 

Rabkoland to rabczańskie centrum rozrywki dla całej rodziny powstałe w 1999r. na bazie lunaparku „Alibaba”. Otwarte od maja do sierpnia gwarantuje fantastyczną zabawę zarówno dla tych najmłodszych, jak i najstarszych. Atrakcje zapewnione przez Rabkoland to przede wszystkim przejażdżka wysokim na 30 m kołem młyńskim, z którego można podziwiać piękną panoramę Rabki, karuzele „Walzer”, tor samochodowy, przejażdżka na kucyku czy pałac strachu „Twister”. W naszym rodzinnym parku rozrywki można świetnie zaszaleć!

 

Muzeum Rekordów i Osobliwości jedyne w naszym regionie, działa na terenie Rabkolandu od 2001r. Znajdują się tam intrygujące eksponaty takie jak największy damski but na obcasie, najmniejszy rower świat, czy liczące 3,40 m piłkarskie buty.

Rabka jest nie tylko Miastem Dzieci Świata, ale również i (nieoficjalnie, ale może już niedługo – kto wie?) Miastem Rekordów! Pobijamy dotychczasowe wyczyny takie jak siedzenie na krześle bez krzesła na czas lub nadmuchanie największego balona z gumy do żucia. W naszym mieście znalazło schronienie Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych.

To nie jedyne atrakcje, które przygotował dla nas Rabkoland. Na terenie lunaparku znajduje się również Muzeum Orderu Uśmiechu – jedyne takie na świecie! Order Uśmiechu jest międzynarodowym odznaczeniem nadawanym dorosłym przez dzieci. Kawalerowie otrzymują go za szczególne zasługi przynoszące radość dzieciom.

Jak powstał Order Uśmiechu? W latach 60 – tych emitowano bardzo popularną i lubianą przez dzieciaki dobranockę „Jacek i Agatka”, której autorką była Wanda Chotomska. Na 5 – lecie dobranocki „Kurier Polski” przeprowadził wywiad z pisarką. Opowiadała wtedy o wizycie w szpitalu w Konstancinie podczas, której rozmawiała z pewnym chłopcem. Zaproponował, aby Jackowi nadać Order Uśmiechu. Pomysł uznano za bardzo interesujący i od razu powołano Kapitułę Orderu Uśmiechu. Każdy kawaler musi przejść przez specjalny ceremoniał czyli przyrzeczenie, pasowanie różą i wypicie soku z cytryny. Odznaczenie przyznano wielu słynnym ludziom takim jak: Jolanta Kwaśniewska, Tove Jansson, Majka Jeżowska, Janina Ochojska, Steven Spielberg. Rabczańscy kawalerowie Orderu Uśmiechu to Mariola Burcan i prof. Jan Rudnik.

Karolina Scheller

do góry >>