Sport w Uzdrowisku,

czyli: co, gdzie, i jak…


 

 

Przyjeżdżając do miejscowości o klimacie leczniczym, z pewnością myślimy również o uprawianiu sportu.

Moim zadaniem jest pokazanie od jak najlepszej strony rabczańskich obiektów sportowych. Prawdopodobnie osoby z miast będą zawiedzione widząc nasze miejsca rekreacji. Mimo ich (często) skromnego wyposażenia, odbywają się na nich niejednokrotnie fascynujące imprezy oraz zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kuracjusze wracają tu z wielką chęcią przeżycia czegoś nowego. Mają nadzieję, że Miasto Dzieci Świata zaskoczy ich po raz kolejny!

Nasze propozycje

Na nasz ofertę składają się korty tenisowe w Parku Zdrojowym, wyciągi narciarskie „Maciejowa” i „Polczakówka”, trasy rowerowe, niedawno utworzony SKATE PARK, stadion oraz baseny. Poza Rabką, w Chabówce, istnieje też stadnina koni huculskich i wyciąg narciarski „u Żura”. Każdy rabczanin może należeć do K.S. Wierchy, wystarczy, że ma jakieś hobby. Rabka pod względem zamiłowań sportowych jest bardzo zróżnicowana. Jedni chcą adrenaliny, a drudzy spokojnego chodzenia po górach. Innymi słowy dla każdego coś miłego (bez wyjątków).

Historia Tenisa ziemnego w uzdrowisku

Historia tenisa w Rabce liczy sobie już ponad 80 lat. W latach dwudziestych ubiegłego stulecia wybudowano pierwszy kort na terenie obecnej muszli koncertowej. W 1928 roku udało oddać się do użytku dwa boiska, w miejscu obecnych. W 6 lat później dołączono do nich jeszcze dwa. Jednak wybuch wojny spowodował zniszczenie obiektów i przerwę na niemal 18 lat. Dopiero w 1957 roku wybudowano dwa korty, na których tenisiści mogli grać przez prawie 11 lat.

Pierwszy turniej o „Puchar Uzdrowiska” rozegrano w 1929 roku, a do momentu wybuchu wojny udało się rozegrać ich jeszcze osiem. Wiadomo, że grali tam między innymi: Józef Hebda, Jerzy i Max Stolarowie oraz K. Tarnowski. Ciekawostką jest to, że legenda polskiego tenisa, finalistka turnieju wimbledońskiego, Jadwiga Jędrzejowska trenowała i grała właśnie na rabczańskich kortach.

W roku 2000 rozegrano Ogólnopolski Turniej Amatorów w Grze Mieszanej

o Puchar Redakcji "Tenisa"

Po odnowieniu kortów nieprzerwanie aż do chwili obecnej, zawsze w trzecim tygodniu lipca, odbywa się turniej tenisa. Obecnie nosi nazwę „Puchar Rabki” i uczestniczą w nim amatorzy nawet z zagranicy.

Na rabczańskich kortach organizowany jest również Nauczycielski Turniej Tenisa podczas którego rywalizują ze sobą również dzieci i młodzież.

Zimowe obiekty sportowe

Kolejnymi znanymi obiektami sportowymi są wyciągi narciarskie. W ferie zimowe ludzie przyjeżdżają na Maciejową licząca 815 m n.p.m. Są przekonani o jakości świadczonych usług. Wiedzą, że warunki na odnowionym stoku są naprawdę dobre. Nowi właściciele zadbali o rozreklamowanie miejsca, które konkuruje z kompleksami wyciągów w Białce i wyciągiem „Polczakówka”. Trasa zjazdowa liczy 1200m, posiada średni stopień trudności jest szeroka oraz sztucznie naśnieżana i oświetlona. Dostępny jest również 250 m wyciąg dla początkujących i dzieci. Na wyciągu odbywały się liczne zawody, między innymi: o „Puchar ferii” oraz „Pomoc dla Krzysia”.

„Polczakówka” to nowoczesny ośrodek narciarski położony na północnym zboczu Grzebienia. Liczy 650m i jest usytuowany ok. 3 km od centrum Rabki. Na jego stoku odbywały się zawody carvingowe o „Puchar Polski” oraz zawody dla amatorów narciarstwa alpejskiego o „Puchar Polczakówki”. Stok w sezonie jest sztucznie naśnieżany i oświetlony. U jego podnóża znajduje się parking na około 100 samochodów. Nad wyciągiem narciarskim czuwa FUNAR Sp.zoo.

Zarówno na „Maciejowej” jak i „Polczakówce” nad bezpieczeństwem narciarzy i snowboardzistów czuwa grupa ratunkowa GOPR.

Sporty ekstremalne

W Rabce istnieje również klub sportów ekstremalnych TRUENO. Jego zadaniem jest zrzeszanie ludzi z Rabki i okolic uprawiających dyscypliny o charakterze ekstremalnym, takich jak: wspinaczka, speleologia, paralotnie, skoki spadochronowe, rafting, windsurfing i inne. Klub oferuje pomoc oraz niezbędny sprzęt do uprawiania sportu.

Niedawno powstał, specjalnie przygotowany dla fanów deskorolek i łyżworolek, park. Stał się on spełnieniem marzeń wielu dzieciaków i młodzieży. Inicjatorem utworzenia Skate parku była młodzież Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju.

Poznaj historię utworzenia Skate-Parku - wejdź na naszą stronę.

Kolejną ciekawostką jest to, iż w 1936 roku w Rabce odbyły się zawody pływackie. Wzięli w nich udział Amerykanie! Jednak podczas występu w Rabce osiągnęli o wiele słabsze wyniki, niż uzyskiwali wcześniej, a byli to Haggins, Flanagen oraz Lindegreen. Przyczyną była niska temperatura wody (17 stopni). Odbyły się też skoki z trampoliny. Wspaniały program zaprezentował świeżo upieczony wicemistrz olimpijski w skokach z wieży Root (USA).

Sport w uzdrowisku odgrywa bardzo ważną rolę.

Mimo, iż obiekty nie zaliczają się do najlepszych, trenują na nich dzieci, młodzież i dorośli, dla których zabawa i widoczne efekty ciężkiej pracy są najważniejsze.

Alicja Dziedzina

do góry >>