Rabka-Zdrój

MOIM Uzdrowiskiem


 

   

    Statystyki donoszą, że większość naszego społeczeństwa jest przemęczona, zestresowana oraz ma kompletnie dosyć zgiełku i zabieganego stylu życia. Nadmiar obowiązków doprowadza nas do wyczerpania psychicznego i fizycznego. Przez wciąż wzrastające zanieczyszczenie naszego środowiska, dzieci i dorośli cierpią na choroby układu oddechowego, krążenia oraz alergie. Wady postawy, a w szczególności skrzywienia kręgosłupa, stają się już regułą u dzieci.

     Z wyżej wymienionych powodów Polacy coraz częściej szukają miejscowości, która stanie się równocześnie miejscem leczenia, relaksu i wypoczynku. Pragną, wychodząc na zewnątrz, poczuć zapach prawdziwego, świeżego powietrza, usłyszeć głosy ptaków, usiąść na trawie i grzać się w promieniach słońca. Tymczasem wciąż muszą wdychać samochodowe spaliny i męczyć się hałasem wielkomiejskiego życia.

     Okazuje się, że nie trzeba szukać daleko, by znaleźć to, czego się pragnie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że między Krakowem (ok.50km), a Nowym Targiem (ok. 20km.) znajduje się miejscowość, która spełnia wszystkie te wymagania, jest nią Rabka! Znajduje się z daleka od szlaków komunikacyjnych, wielkich zakładów przemysłowych. Może stać się także Twoim azylem i ucieczką od nadmiaru decybeli miasta.

    Tutejszy klimat wzmacnia układ odpornościowy, jak nigdzie indziej.

    Co prawda wiele innych miejscowości może poszczycić się swoim górskim klimatem. Jest on jednak zazwyczaj bardzo ostry i chłodny. Dzięki usytuowaniu Rabki w kotlinie Beskidu Wyspowego i Gorców klimat jest łagodny, zachowując swe górskie właściwości. Rzadkie opady, słabe wiatry i wspaniałe nasłonecznienie tej malowniczej miejscowości sprawia, że wypoczynek i leczenie jest tu jeszcze bardziej przyjemne i atrakcyjne. Swoje walory uzdrowiskowe Rabka zawdzięcza również licznym źródłom solankowym, które są równocześnie źródłem zdrowia, a co za tym idzie- radości, której coraz częściej brakuje każdemu z nas.

    Uzdrowiskowa tradycja tego miejsca sięga

początków ubiegłego wieku.

     Na zlecenie prof. Dietla przeprowadzono badania tutejszych wód. Wykazały one jej lecznicze właściwości. Z duma przyznaję, że w Rabce działa wiele sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych, wykorzystujących najnowocześniejsze metody terapii leczniczych. Większość rabczan pracuje w nich, by przywrócić uśmiech na twarzach chorych dzieci. Wszystkie te ośrodki oferują wiele ciekawych i odprężających zabiegów za niewygórowaną cenę. Sa to m.in.: różnego rodzaju masaże, natryski, bicze wodne, inhalacje, sauny, baseny, kąpiele lecznicze i wiele, wiele innych, o których najlepiej przekonać się samemu. Zapewniam, że każdy po takich zabiegach poczuje się jak nowo narodzony. Obecnie ilość kuracjuszy, odwiedzających rocznie nasze uzdrowisko, wynosi ok. 9 000 osób. Rabka obejmuje też opieką dzieci z problemami kardiologicznymi oraz chore na mukowiscydozę. Właśnie tutaj znajduje się jeden z dwóch w Polsce Uzdrowiskowych Szpitali Diabetologicznych.

Od ponad 30 lat uzdrowisko oferuje zdrowie i wypoczynek

nie tylko małym kuracjuszom.

   Dla wielu Rabka to znakomite miejsce do wypoczynku zieloną wiosną, słonecznym latem, złocistą jesienią, czy cudownie białą zimą. Oni już docenili jej zalety, dlatego gdy mówią „ Rabka to MOJE uzdrowisko” ich twarz jaśnieje na samo o niej wspomnienie. Czy zechcesz do nich dołączyć?

Martyna Klocek

do góry >>